Australianpaimenkoirat ry

VUODEN 2021 KOIRA -TULOKSET

 

 

Vuoden Agiltykoira 2021

1

Jaana Leino

Titangus Apirka

2

Riikka Aalto

Helmivuoren Meripihka

3

Jaana Leino

Titangus Bronnen

4

Jonna Kekki

Karvakamun Heleä Hippu

5

Tuula Panu

Pähkähullun Roimaroikales

6

Nina Tuominen

Capricole Bachelor Button

7

Petra Roponen

Wirneen Siisti Sekamelska

Vuoden Agilitytulokas 2021

1

Aarre Mäntyvaara

Xehvelin Simsala Bim

2

Riina Kylmäniemi

Triblue´s Absolutely Fabulous

Vuoden Kasvattaja 2021

1

Joose Salmi, Adjoo´s

2

Laura Lönnberg, Wirneen

3

Mirva Lanssila, Landzett

 Vuoden Näyttelykoira 2021

1

Satu Anttonen

Glenhouse's Capricorn Pop

2

Ria Paussu

Gasgordon Desert Storm

3

Minna Suomi

Golden Oldie's I Am Your Man

4

Jenni Roponen

Kiowa Mininaomi Fallcat

Vuoden Paimenkoira 2021

1

Mia Putkonen

Austrian Dream Deja Vu

2

Laura Lönnberg

Wirneen Kaikki Sun Pelkosi

3

Mari Jääskeläinen

Wirneen Nyt On Nappiosuma

4

Sanna Toivoniemi

Snowtime´s Tahoka Daisy

5

Mervi Sahlström

Attic Angel´s Mahogany Coral

6

Heidi Hendrell

Cryptonite Jumping Jack

 Vuoden PK-koira 2021

1

Eija Ostela

Sanjeet A'lanala Grand Cerberus

2

Anne Huhtanen

Wirneen No Niin Justiinsa

3

Teija Tarkkanen

Särkivaaran Nyt Ja Tässä

 Vuoden PK-tulokas 2021

1

Teija Tarkkanen

Särkivaaran Nyt Ja Tässä

 Vuoden Rally-tokokoira 2021

1

Sanni Murto

Ruff'n'tuff Before U Accuse Me

1

Sanni Murto

Blue-Beacon Catching Jolteon

1

Heli Tuominen

Puuttomantorpan Olisinpa Aina Armas

4

Anne Topra

Kariluodon Brava

5

Tanja Katajisto

Titangus Glen Dronach

6

Hannele Vänskä

Attic Angel's Mahogany Sheldon

7

Venla Wallius

Empathica’s You Are Not Alone

8

Mervi Sahlström

Attic Angel´s Mahogany Coral

9

Katja Hirvelä

Ounou Makee Mustanaamio

10

Anne Huhtanen

Wirneen No Niin Justiinsa

11

Jenni Koskela

Vauhtitassun Mauno Ladonlukko

11

Sallamaria Saarimäki

Mi Sombra´s Over and Above

13

Jenni Roponen

Kiowa Mininaomi Fallcat

14

Johanna Soiluva

Xehvelin Buffalord 

15

Kirsi Vuorenmaa

Helmivuoren Tunturimarja

15

Heli Tuominen

Shepmate´s Golden Opportunity

15

Mira Granlund

Coworker´s Pang I Bygget

18

Noora Paappanen

Särkivaaran Öökiitti Mulleriitti

19

Anne Huhtanen

Wirneen Kolmiolääke

 Vuoden Rally-tokotulokas 2021

1

Venla Wallius

Empathica’s You Are Not Alone

2

Mervi Sahlström

Attic Angel´s Mahogany Coral

3

Sallamaria Saarimäki

Mi Sombra´s Over and Above

4

Johanna Soiluva

Xehvelin Buffalord 

5

Heli Tuominen

Shepmate´s Golden Opportunity

6

Noora Paappanen

Särkivaaran Öökiitti Mulleriitti

 Vuoden Tokokoira 2021

1

Mari Jääskeläinen

Wirneen Nyt On Nappiosuma

2

Anne Huhtanen

Wirneen Kolmiolääke

3

Hannele Vänskä

Attic Angel's Mahogany Sheldon

4

Katja Juutilainen

Snowtime´s Amargosa

5

Katja Juutilainen

Snowtime´s Chickadee

6

Petra Roponen

Wirneen Siisti Sekamelska

7

Kirsi Vuorenmaa

Helmivuoren Tunturimarja

8

Annika Välkkilä

Glenhouse´s Twenty Passwords

9

Anne Huhtanen

Wirneen No Niin Justiinsa

 Vuoden Tokotulokas 2021

1

Kirsi Vuorenmaa

Helmivuoren Tunturimarja

2

Annika Välkkilä

Glenhouse´s Twenty Passwords

3

Heli Tuominen

Shepmate's Golden Opportunity

 

Vuoden Koira 

 

Vuoden koira 2021 kilpailu järjestetään. 

Yleistä Vuoden -koira säännöistä

Ohjaaja voi kisata koirineen Vuoden Toko-, Agility-, Näyttely-, Paimen-, PK- ja Rally-TOKO-koiran tittelistä sekä Vuoden Tulokas -tittelistä tottelevaisuudessa ja PK-lajeissa. Kasvattaja voi kilpailla Vuoden kasvattaja -tittelistä.

Kilpailuihin voi osallistua koira, jonka omistaja on Suomessa vakinaisesti asuva Australianpaimenkoirat ry:n jäsen. Kilpailun pistelasku on 1.1–31.12. välinen aika.

Koiran ohjaaja tai Vuoden Kasvattaja – kilpailussa kasvattaja laskee itse pisteensä kuluneelta vuodelta (pistelaskukausi) ja lähettää ne ja niiden pohjana olevat tulokset sekä sijoituksensa pistelaskukautta seuraavan tammikuun loppuun (31.1.) mennessä yhdistykselle sähköpostilla Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.. Vain ajoissa lähetetyt tulokset huomioidaan. Palkinnot jaetaan pistelaskukauden jälkeisessä yhdistyksen vuosikokouksessa. Lajin Vuoden Koira on se, jolla on lajikohtaisesti suurin pistemäärä. Pisteiden mennessä tasan yhdistyksen hallitus päättää voittajan sen perusteella, miten pisteet on saatu esim. eniten ykköstuloksia saanut voittaa, ellei muuta ole lajikohtaisesti ilmoitettu.

Seuraavissa linkkien takaa löytyvissä dokumenteissa on kunkin lajin pisteiden jakautuminen esitetty taulukoissa, joihin voit täydentää kisasta/kokeesta joko suoraan saamasi koepisteet (toko) tai tuloksesta/sijoituksesta johdetut pisteet (muut lajit). Voit käyttää excel-lomaketta, jossa kullakin välilehdellä on oma lajinsa. Exel laskee pisteesi automaattisesti yhteen. Muista liittää tarvittaessa mukaan kopio koe/kilpailukirjasta.

Säännöt 2021 (pdf)

Pistelaskutaulukko 2021 (Huom! Lataa taulukko omalle koneellesi, ja täytä vasta sen jälkeen)

 

HUOM!!! Jos olet jo ehtinyt lähettää pisteesi vuoden koira 2021 -kisaan, pyydämme lähettämään ne uudelleen sähköpostin jälleenlähetysongelman takia. Eli emme ole saaneet ennen 17.1.2022 klo 12.00 lähetettyjä pisteitä.

Huomaathan myös että vuoden näyttelykoiran pistelaskennassa ei pentuja lasketa näyttelyn koiramäärään mukaan. Pentuluokat ovat epävirallisia ja pennut eivät kilpaile muiden luokkien kanssa yhdessä, joten ne eivät ole vertailukelpoisia.

 

 

 

Vuoden Koirat 2020 kilpailua ei järjestetty.

Vuoden Koirat 2019

VUODEN KOIRA 2019 TULOKSET!

NÄYTTELYKOIRA​​

1. PAIM-T EE JMVA LV JMVA LT JMVA BALT JMVA LT JW-18 EE JW-18 EE W-18 Damani Dream GoodLuck - Mia Putkonen ja Eija Parviainen 156p

2. EE JMVA EE MVA LV MVAGlenhouse's Locked By Flaming Ferreras - Tanja Vesterinen ja Seija Nummelin 155p

3. C.I.B EE MVA LV MVA Glenhouse's Capricorn Pop - Satu Anttonen 128p

4. C.I.B FI MVA SE MVA EE MVA EEJV-08 EEV-08 EEV-09 JMV-08 BALTV-12 HEV-12 Riekonhovin Magical Moment - Tuula Korhonen 57p

5. Golden Oldie’s Fine And Mellow - Marianne Tuurinmaa 51p

AGILITYKOIRA​​

1. FI AVA FI AVA-H Titangus Apirka - Jaana Leino 193p

2. FI AVA FI AVA-H Cryptonite Kittyhawk - Kaisa Kivi 187p

3. BH HK1 TK2 RTK3 Wirneen No Niin Justiinsa - Anne Huhtanen 176p

4. FI AVA Ounou Optimaalinen Ohrapirtelö - Sanni Wahlroos 175p

5. FI MVA FI TVA FI AVA FI AVA-H Capricole Final Fantasy - Sirkka Aro 173p

6. FI AVA FI AVA-H BH PAIM1 RTK3 TK1 Ardiente Don Perro - Melissa Markki 162p

7. PAIM2 Ardiente Lindo Pjojo GS-E-SP JS-E-SP RS-E - Laura Ruissalo 158p

8. Titangus Bronnen - Jaana Leino 149p

9. FI RTVA BH Empathica's Naldo - Saila Tiainen 100p

10. RTK2Attic Angel's Modesty Blaise JS-E RS-O GS-E - Veera Korhonen 32 p

AGILITYTULOKAS​​

1. RTK2 TK1 BH PEKO-T Blue-Beacon Catching Raikou - Ohjaaja: Pia Portin, Om: Antti Tervo 117p

2. BH RTK1 RTK2 RTK3 Color Runs Ready for Success - Saila Tiainen 93p

3. Landzett Instant Shade - Anu Seppänen 52p

PK-KOIRA​​

1. BH JK3 Puuttomantorpan Turhan-Touhukas - Johanna Nuutinen 78p

2. BH AD JK3 EK2 VK2 FH1 Sanjeet a'la Nala Grand Gerberus - Eija Ostela 66p

3. TK3 JK3 HK3 EK1 RTK2 BH Attic Angel's Prima Ballerina RN - Veera Korhonen 36p

4. BH EK1 HK3 Blue-Beacon Beata of Golden Eye - Raila Viljamaa 24p

5. FI TVA JK3 PAIM3 Särkivaaran Öökiitti Moi - Marianne Punkki 18p

6. BH HK1 TK2 RTK3 Wirneen No Niin Justiinsa - Anne Huhtanen 12 

PK-TULOKAS​​
1. BH HK1 TK2 RTK3 Wirneen No Niin Justiinsa -Anne Huhtanen 12 p

TOKOKOIRA​​

1. FI RTVA TK1 BH Wirneen Jokumuumuka - Piritta Simonen 1230,5p

2. TK3 JK3 HK3 EK1 RTK2 BH Attic Angel's Prima Ballerina RN - Veera Korhonen 1201,5p

3. FI RTVA TK1 TK2 PAIM-E BH Attic Angel's Mahogany Sheldon - Hannele Vänskä 1064,76p

4. FI RTVA Ghosteye's Ice Fern - Heidi Lukkarila 998p

5. FI TVA JK3 PAIM3 Särkivaaran Öökiitti Moi - Marianne Punkki 870,5p

6. BH TK1 TK2 TK3 Wirneen Ilopilleri - Jenny Söderlund

682,8p

7. FI RTVA BH TK2 TK3 RTK4 Wirneen Kolmiolääke - Anne Huhtanen 642p

8. FI RTVA Puuttomantorpan Olisinpa Aina Armas - Heli Tuominen 556,3p

9. BH HK1 TK2 RTK3 Wirneen No Niin Justiinsa - Anne Huhtanen 239,6p

TOKO TULOKAS​​

1. RTK1 RTK2 Kariluodon Bågaskär – Pia Lindfors 549,2p

2. RTK2 Kariluodon Brava RS-E GS-E JS-E - Anne Topra 422,16p

RALLYTOKO​​

1. FI RTVA TK1 TK2 PAIM-E BH Attic Angel's Mahogany Sheldon - Hannele Vänskä 58p

2. FI RTVA TK1 TK2 BH Blue-Beacon Catching Jolteon GS-N RNX - Sanni Murto 57p

3. FI RTVA Ghosteye's Ice Fern - Heidi Lukkarila 56p

3. FI RTVA Puuttomantorpan Olisinpa Aina Armas - Heli Tuominen 56p

5. PAIM-T PAIM1 RTK4 Wirneen Lahjakas Lurittaja - Anne Mähönen 52p

6. BH TK1 RTK1 RTK2 RTK3 FI MVA Peak River Black Ruby - Terhi Rahkonen 48p

7. BH RTK1 RTK2 RTK3 Color Runs Ready for Success - Saila Tiainen 47p

7. FI RTVA BH Empathica's Naldo - Saila Tiainen 47p

9. BH RTK1 RTK2 Sanjeet a´laNala Exact Elexa - Tuire Marjamäki 46p

10. RTK4 PAIM-1 Attic Angel's Mahogany Marlin - Hannele Vänskä 44p

11. BH FH1 TK1 RTK1 RTK2 RTK3 RTK4 Ounou Makee Mustanaamio - Katja Hirvelä 43p

12. FI RTVA BH TK2 TK3 RTK4 Wirneen Kolmiolääke - Anne Huhtanen 42p

12. PAIM2 JK1 RTK4 TK2 WirneenHirmumyrsky ATDds - Marika Lindfors 42p

14. RTK2 Attic Angel's Modesty Blaise JS-E RS-O GS-E - Veera Korhonen 40p

15. RTK2 TK1 BH PEKO-T Blue-Beacon Catching Raikou - Antti Tervo 39p

16. POHJ & FI & EE & SE & DK TVA FI AVA FI RTVA BH AtticAngel's Coyote She-Ra RNX - Veera Korhonen 37p

17. RTK1 RTK2 Vauhtitassun Mauno Ladonlukko - Jenni Koskela 36p

18. BH RTK1 RTK2 Wirneen Lennokas Lottovoitto - Niina Savela 33p

19. PAIM-T RTK2 Blue-Beacon Do I Walk On - Anne Mähönen 32p

20. BH HK1 TK2 RTK3 Wirneen No Niin Justiinsa - Anne Huhtanen 28p

21. PAIM-T RTK1 Hehku Do Better - Tyyne Vanninen 26p

22. RTK2 Kariluodon Brava RS-E,GS-E, JS-E - Anne Topra 20 p

RALLYTOKO TULOKAS​​

1. BH RTK1 RTK2 Sanjeet a´laNala Exact Elexa - Tuire Marjamäki 46p

2. RTK1 RTK2 Helmivuoren Ruusukvartsi - Kirsi Kuronen 42p

3. RTK2 Attic Angel's Modesty Blaise JS-E RS-O GS-E - Veera Korhonen 40p

4. RTK2 TK1 BH PEKO-T Blue-BeaconCatching Raikou - Antti Tervo 39p

4. RTK1 RTK2 Kariluodon Bågaskär – Pia Lindfors 39p

6. RTK1 RTK2 Vauhtitassun Mauno Ladonlukko - Jenni Koskela 36p

7. PAIM-T RTK2 Blue-Beacon Do I WalkOn - Anne Mähönen

32p

8. PAIM-TRTK1 Hehku Do Better - Tyyne Vanninen 26p

HAKUKOIRA

1. TK3 JK3 HK3 EK1 RTK2 BH Attic Angel's Prima Ballerina RN - Veera Korhonen 36p

PAIMENKOIRA​​

1. FI PVA M-19 Wirneen Kaikki Sun Pelkosi STDc ATDds GS-O JS-E RS-N DNA-CP - Laura Lönnberg 114p

2. PAIM3 TK2 Attic Angel's Mahogany Coral ATDs OTDd STDc - Mervi Sahlström 45p

3. WTCH FI TVA FI PVA M-18 RTK4 JK1 BH Attic Angel's Bridesmaid Skipper - Mervi Sahlström 34p

4. PAIM2 JK1 TK2 RTK4 Wirneen Hirmumyrsky ATDds - Marika Lindfors 31p

5. PAIM-EFI MVA LT MVA EE JMVA LT JMVA BALT JMVA Austrian Dream Deja Vu - Mia Putkonen ja Eija Parviainen 3p

KASVATTAJA​​

1. Wirneen- Laura Lönnberg 145p

2. Landzett– Mirva Lanssila 98p

2. Capricole - Kati Kämppi 98p

4. Riekonhovin - Tuula Korhonen 58p